İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. 1 Mayıs İşçi Bayramı nedir? İlk olarak ne zaman ortaya çıktı?

1 Mayıs İşçi Bayramı nedir? İlk olarak ne zaman ortaya çıktı?

1111

Dünyanın bir çok yerinde  kutlanan ”Emekçi Bayramı” olarak bilinen 1 Mayıs işçi bayramı nedir? İlk olarak ne zaman başlamıştır? Kim başlatmıştır? Sorularına yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI NEDİR?

Milletler arası İşçi Kardeşliği Teşkilatının 1889 Paris Kongresi’nde (II. Enternasyonalin 1. Kongresi), yılda bir günün, dayanışmaları amacıyla işçilerin ortak bayramı ilan edilmesi kararlaştırıldı. Amerikalı sendikacıların önerisi üzerine o gün ”1 Mayıs” olarak belirlendi.

İlk olarak 1884 yılında kutlandı. Ülkemizde ise 1911 yılında ilk kez Selanik ‘de ( O yıllarda Selanik Osmanlı toprağı idi) kutlanmıştır. İşçilerin önemini vurgulayan bu önemli gün yıllardan beri devamlılığını sürdürmekte olup nesillerin devam etmesiyle beraber devamlılığını korumaktadır.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMI KUTLANACAK MI?

Ülkemizin şu anda bulunduğu pandemi (salgın) döneminde 31 ilimizde 1 Mayıs sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Sokağa çıkma yasağı ilan edilmeyen diğer illerimizde kutlamalar kesinlikle olmayacak. Yaşanılan salgından dolayı sosyal mesafeyi korumak adına vatandaşların toplu alanlarda gezmesi yasak.

1 MAYIS İŞÇİ BAYRAMININ ÜLKEMİZDE TARİHÇESİ

İlk olarak Osmanlı Devletinde 1911 yılında Selanik ‘te kutlandı. 1912 yılında ilk kez İstanbul ‘da kutlanmaya başlandı.Türkiye Cumhuriyeti ‘nin Sovyetler Birliği ile dostluk ilişkileri çerçevesinde Ankara’da 1 Mayıs 1922’de İşçi Bayramı kutlandı. Cumhuriyet tarihinde ilk kez ise 1 Mayıs 1923 ‘te resmi olarak bayram kutlaması yapıldı. Yıllarca devam eden 1 Mayıs kutlamaları 1977 yılında Taksim de yaşanan hadiseden dolayı yerini sevinçten çok üzüntüye bıraktı. 1977 taksim meydanında meydana gelen DİSK Başkanı Kemal Türkler ‘in konuşması esnasında yapılan silahlı saldırı sonucu 36 vatandaşımız yaralandı. Yaşanan bu olay gerekçesiyle 12 Eylül askeri darbesinin ardından 1 Mayıs bayram olmaktan çıkarıldı ve kutlamalar yasaklandı. Milli Güvenlik Konseyince 12 Eylül döneminde resmi tatil olmaktan çıkarılan 1 Mayıs, 2009’da “Emek ve Dayanışma Günü” olarak tekrardan resmi tatil ilan edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap