1. Ana Sayfa
  2. Donanım
  3. 7 metreden sıcaklık ölçebilen Türk yapımı termal kamera

7 metreden sıcaklık ölçebilen Türk yapımı termal kamera

transvaro

Korona virüs salgını mücadelesinde belirli noktalarda ateş ölçüldüğü tüm vatandaşlarımız tarafınca bilinmekte. Bu işlemi manuel olarak yapıp, vatandaşlar belirli kilit noktalarda tek tek ateş ölçümüne maruz kalınmaktadır. Geldiğimiz son durumda bazen kapalı ortamların yoğunluğundan dolayı bu işlem zorlanmakta ve ateşi ölçebilmek adına sosyal mesafe gör ardı edilebilmektedir. Türk teknoloji şirketlerinden birisi olan Transvaro Elektrik Aletleri şirketi, ülkemizin salgın ile mücadele kapsamında ”Sosyal mesafeyi atlamadan ve aynı anda 300 kişinin ateşini ölçebilecek” olan termal kamerayı icat etti. TV/TTM-100 serisi termal kamerayı geliştirip sağlık çalışanlarına büyük yardımı olacak bu kameranın seri üretimine başlanıldı. Şirketin icra kurulu üyesi sayın Ali Canlı basın mensuplarına yapılan kamerayı işte böyle anlattı.

Mesafe 7 metre ve kapalı ortam ise neredeyse sıfır hata ile ölçüm yapıyor

”Isı ölçme çalışmalarına korona virüsten sonra problemin çözümüne yardımcı olabilmek için başladık. Askeri amaçla getirdiğimiz bir takım ürünleri hızlı bir proje ile bu yöne yönelttik. Mikrobolometre tipi soğutmasız dedektörler dediğimiz 8-12 mikrometre dalga boyunda çalışan IR -İnfrared termal dedektörler kullanıyoruz. Bu dedektörlerin kalibrasyonu da black body dediğimiz; dış ortamlardan bağımsız çok hassas ve sabit bir ısı değerine sahip referans bir cihazdan alarak yapıyoruz. Askeri termal kameralarda bazı değişiklikler yaptık sadece insan ve canlıyı ısıyla uzaktan algılayan ve gören kameraları yüzümüzdeki ateşi çok hassas şekilde ve belirli uzaklıklardan algılayacak ve ölçecek hale getirdik. Bu amaçla dünyada genellikle 384 X 288 piksellik termal coreler kullanılıyor. Biz aldığımız 640 x 480 termal sensörleri kullandık ve daha hassas bir ölçüm sağladık”

Basın mensuplarına verdiği röportaj da ”Bu tür kameralar toplum sağlığı için  çok önemli” açıklaması ile sözlerine devam etti.

”Daha geniş kullanım alanına yayılsın diye bir takım yazılımlar da geliştireceğiz. Fiyatlarımız şu an dünya fiyatları mertebesinde fakat üretim arttıkça daha da düşecektir. Kamera, 7 metreden algılayabiliyor” dedi ve ekledi: “Bir hava alanında koridordan geçerken 4-5-6 kişiyi 1 saniyede algılayıp, yüz tanımlayabiliyor. 2016 yılında Pekin Hava limanına girerken bu tür termal kameralarla ölçüldüğümüzü gördüm. Çin hükumeti 2003 yılındaki SARS salgınında bunları koymuş fakat hala kullanıyorlardı. Bu salgın geçtikten sonra da tekrar etmemesi için en önemli semptom olan ateşi kontrol etmemiz önemli bir faaliyet. Yani bu tür kameralar toplum sağlığı için çok önemli yaygın şekilde kurulmalı ve kullanılmalı”

Kalabalık her alanda kullanılması mümkün

”Fabrika girişinde turnikeye bağladık ve 37 derecenin üzerinde ateşi olan bir kişi varsa turnike açılmıyor. Güvenlik gelerek gerekli müdahaleyi yapıyor ve hastaneye sevk ediyoruz. Bu hafta üretimden 100’den fazla ürün çıkacak. Bu git gide talebe göre artabilir. Ürünün satışı için bunu kullanması gerekli. Kalabalık giriş çıkışı olan kurumları, kuruluşları, AVM ‘leri, siteleri, hava alanı, istasyon, otobüs terminali gibi merkezleri hedef alıyoruz. Onların acil ihtiyaçlarını düşünüyoruz. Ülkemizde üretim sürebilmeli. Fabrikalarımız bir şekilde üretime devam etmek zorunda ve çok dikkat etmeleri gerekiyor. Bu ürün, fabrikalar, hava alanları, tren istasyonları, otobüs terminalleri gibi yerlerdeki kontrole ciddi şekilde yardımcı olabilir” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap