1. Ana Sayfa
  2. Mobil
  3. Apple iOS 13.7 Güncellemesinde Salgınla Mücadele İçin Yeni Bir Sistem

Apple iOS 13.7 Güncellemesinde Salgınla Mücadele İçin Yeni Bir Sistem

apple-yeni-guncelleme

Apple, iOS 13.7 ve iOS 13.7’yi piyasaya sürdüğünü halka duyurdu, bu güncelleme iPhone işletim sistemi için Exposure Notification özelliğindeki değişiklikleri içeren ve önceden bir sağlık uygulaması yükleme ihtiyacını ortadan kaldıran bir güncelleme.

Test için sunulan ve Salı günü erken saatlerde piyasaya sürüldüğü onaylanan betalar yalnızca altı gün sonra indirilebilir, iOS 13.7 ve iPadOS 13.7 için güncelleme artık iPhone’lara ve iPad’lere yüklenebilir. Cihazlarını otomatik kurulum olarak sunulur ve ayrıca Ayarlar uygulaması aracılığıyla manuel olarak da kurulabilir.

Sürümdeki temel değişiklik, kullanıcıların kendi ülkelerinin her hangi bir sağlık uygulamasını indirmeye gerek bırakmadan Apple’ın Maruziyet Bildirimi sistemine katılmasına olanak tanıyan yeni bir özelliktir. Bununla birlikte, özellik, çalışması için ilgili halk sağlığı kuruluşlarının desteklemesini gerektirecektir.

COVID-19 salgınına yanıt olarak hem iPhone hem de Android cihazlar için Apple ve Google tarafından oluşturulan bir güncelleme olan sistem, kullanıcının kendi akıllı telefonuna yaklaşan cihazlardan anonim Bluetooth tanımlayıcıları toplayarak çalışır. Tanımlayıcılar, merkezi bir sunucu yerine cihazda yerel olarak depolanır, ancak bu veriler, kullanıcıya virüs bulaşması durumunda diğer kullanıcıları bir uyarı ile uyarmak için kullanılacaktır.

Bluetooth tanımlayıcıların ve merkezi olmayan depolamanın kullanılması, konum kaydının olmaması gibi kullanıcı gizliliğinin sağlanmasına yardımcı olmak içindir.

Değişikliklerin bir kısmı, Apple’ın maruz kalma şüphesi durumunda kullanıcılara yerel sağlık talimatlarını sunacağı Exposure Notification Express‘tir. Yine, bu, bir uygulamanın kurulmasına gerek kalmadan yapılır, ancak halk sağlığı yetkililerinin bir miktar katılımını gerektirecektir.

Cihazınızın iOS 13.7 veya iPadOS 13.7 ile uyumlu olup olmadığını merak ediyorsanız, her uyumlu cihazı içeren tam bir listeyi aşağıda bir araya getirdik. Cihazınız oradaysa, gitmekte fayda var:

iPhone 11
iPhone 11 Pro
iPhone 11 Pro Max
iPhone XS
iPhone XS Max
iPhone XR
iPhone X
iPhone 8
iPhone 8 Plus
iPhone 7
iPhone 7 Plus
iPhone 6s
iPhone 6s Plus
iPhone SE (1. nesil)
iPhone SE (2. nesil)
iPod touch (7. nesil)
iPad Pro 12.9 inç (4. nesil)
iPad Pro 11 inç (2. nesil)
iPad Pro 12.9 inç (3. nesil)
iPad Pro 11 inç (1. nesil)
iPad Pro 12.9 inç (2. nesil)
iPad Pro 12.9 inç (1. nesil)
iPad Pro 10,5 inç
iPad Pro 9,7 inç
iPad (7. nesil)
iPad (6. nesil)
iPad (5. nesil)
iPad mini (5. nesil)
iPad mini 4
iPad Air (3. nesil)
iPad Air 2

Şimdiye kadar bildiğinizden emin olduğumuz gibi iPhone, iPad veya iPod touch’ınıza yeni bir iOS veya iPadOS güncellemesi yüklemek çok kolaydır. Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme’ye gidin ve ardından o sayfanın altındaki “İndir ve Kur” a dokunun. İsterseniz güncellemeyi iOS cihazınızı bir bilgisayara bağlayarak iTunes üzerinden de yükleyebilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, güncellemeyi yüklemeden önce cihazınızı yedeklediğinizden emin olun.

Yorum Yap

Yorum Yap