İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Apple iPhone SE (2020) İnceleme

Apple iPhone SE (2020) İnceleme

iphone se inceleme

iPhone SE 2020 telefon inceleme haberiyle beraber bugün sizlere telefonun performansını ve donanım gibi birçok özelliklerini ele alarak detaylı bir açıklama yapacağız. Bu açıklamalara göre sizlerinde artık aklında az çok bir bilgi yer alacak diye umuyoruz. Hadi başlayalım…

iPhone SE 2020 Hakkında

iPhone SE (2020) model telefon iPhone’un amiral gemi telefon işlemcisini kullanan ve bir amiral gemi gibi olmasına rağmen en iyi kameralarla donatılıp bütçe dostu bir model olarak karşımıza çıkıyor. Çoğu yönden ele aldığımızda bütçe dostu bir telefon olduğu ve iOS işletim sistemini kullandığı için performans konusunda sizi çok fazla tatmin ettiğini belirtelim. Ek olarak pil ömrü ile biraz geride kalmış olsa bile günümüz şartlarında alınabilecek güzel bir telefon diyebiliriz. Şimdi tek tek detaylara inelim.

Tasarım Detayları

iPhone SE modelinin tasarımına iki farklı şekilde değineceği. İlki bakış açısı olarak iPhone 8 ile aynı tasarıma sahip olan bir model ve iPhone 7 ile iPhone 6 modeliyle de benzer yanları bulunuyor. Biraz geniş açılı baktığımızda ise tarihsel bir model olup, ön çerçeveleri büyük ve ekran gövde oranı X modelleri kadar iyi değil. Kısacası iPhone 7 ve iPhone 8 kılıfı uyumlu olacaktır.

Ayrıca elle tutulur bir açıklama yapacaksak eğer, iPhone SE’nin premium malzemeden yapılmış olması sebebiyle kılıfsız kullanımlarda elinizde çok güzel bir hissiyat sunacağını belirtelim. Çerçeveler alüminyum, düğmelere tıklanabilir ve rahat bir tutum söz konusu. Arka cam ile hepsi eşdeğer uyumlu şıklık sunuyor.

iPhone SE (2020) kutu içeriği:

  • iPhone SE
  • 5W şarj cihazı
  • USB-C – Yıldırım kablosu
  • Lightning kablolu EarPod’lar
  • SIM aracı
  • Apple çıkartmaları

Hepsi bu kadar. iPhone modellerinde bilindiği gibi artık kulaklık girişi yok. Elbette bu durum çok sevilecek bir durum olmasa bile buna alıştık diyebiliriz. Yeni iPhone SE modelinin tam olarak suya dayanıklı olduğunu belirtelim. IP68 sertifikası ile suya ve toza karşı dayanıklı.

Ekran Detayları

Ekran, iPhone 8’deki model ile aynı yada daha az: kısacası 750 x 1334 piksel çözünürlükle karşımıza çıkan 4.7 inç LCD ekran. Elbette diğer modeller AMOLED ekranlarla geliyor ve daha canlı renkler sunuyor. iPhone SE’den daha iyi ekranların olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Ancak iPhone SE ekranı için bir şey daha söyleyelim: Boyutu küçük olduğu için bu tarz küçük telefon kullanmayı seven kişilerin 4.7 inç model telefonu rahat kullanmaları ve mutlu olacakları kesin. Bütçe dostu bir iPhone modeli.

Parmak İzi Kilidi

iPhone SE 2020 modelinde bende sizler gibi FaceID yani yüz tanıma kilit sistemini bekledim. Ancak bu modelde yüz tanıma yerine parmak izi kilidi yer alıyor. ToucID üzerinde çalışan parmak izi kilidini hepimiz biliyoruz. Bazı Android modellerde ekrana entegre parmak izi okuyucuları da yer alıyor. Bunu da belirtelim.

Kamera

iPhone SE 2020 modelinde Apple‘ın ağzından çıkan tanım şöyle oluyor: “iPhone’da şu ana kadar en iyi tek kameralı sistem”. Bizde bu cümleden yola çıkarak iPhone XR’dan bile daha iyi bir kamera olduğunu ifade edebiliriz. Özelliklerine değinecek olursak eğer 12MP ana kamera ve optik görüntü sabitleme özelliği bulunuyor. Yazılım konusunda ise fotoğrafların daha zengin hale gelmesi için Smart HDR özelliği kullanılmakta. Ön kamera ise 7 MP olarak geliyor.

iPhone SE 2020 kamera çekimleri

Arka kamera ile çekilen fotoğraflar gerçekten harita. SE modelinde gece modu yada uzaklaştırma gibi bazı özellikler yer almasa bile, çok güzel kareler çektiği kesin.

Ayrıca arka planı bulanıklaştıran Portre modu özelliği yer alıyor. Derinlik olarak arka planı tek kamerası olmasına rağmen yapay zeka ile gerçekleştiriyor. Ön kamera ile çekilen öz çekimlerde veya selfie çekimlerinin de gerçekten güzel göründüğünü belirtelim.

Video konusunda ise video sabitleme, ayrıntı veya 4K gibi birçok özelliği yer alırken, hızlı ve güvenilir bir odaklama sunuyor. Yinede 4K çekimlerde bataryayı sömürdüğünü belirtelim.

Ses ve Çağrı Kalitesi

Ses konusuna değindiğimiz de telefonun altında yer alan ana hoparlör ile kulaklıkta yer alan bir diğer hoparlör çift hoparlör sistemini sunuyor. İkili bir kombineyle güzel bir ses çıksa da çok yüksek bir ses olmadığını belirtelim. Kutusundan çıkan EarPods kulaklıklar, kulak içini kavramayan sadece kulağa oturan bir modeldir.

Çağrı kalitesinde ise sıfır sorun diyebiliriz. Hattın diğer ucundaki kişilerle çok güzel bir iletişim kurabileceğinizi garanti ederiz.

Yazılım ve Performans

Yeni iPhone SE 2020 modelinde performans ciddi anlamda iyi. Akıllı telefonda Apple’ın A13 Bionic işlemcisi yer almasına rağmen telefonun fiyatı Amiral gemi modellerinden düşük ve içerisinde yer alan işlemci şuan şirketin en iyi ve en hızlı işlemcisi olarak biliniyor. Özellikle A12 yerine A13 işlemci yerleştirmesi telefona çok uzun yıllar güncelleme dağıtacağının garantisi diyebiliriz. Performans konusunda sizleri fiyatına göre fazlasıyla memnun edeceğini işaret edelim.

AnTuTu gibi testlerde iPhone 8’den bile daha yüksek skora ulaştığını zaten A13 ile geldiği için şaşırmadığımızı ifade edebiliriz.

Batarya veya Pil Hakkında

iPhone SE, iPhone 8 bataryasıyla aynı boyuta sahip ve 1.821mAh kapasitesine sahip.

Günlük kullanımlarda telefonda böylesine güçlü bir işlemci olması ve iPhone modellerin genelde çok kurcalandığını ve rahat bir sistem olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda bataryanın bir gün zor gittiğini belirtebiliriz.

Şöyle belirtelim; 5 El PUBG Mobile atabilirsiniz. YouTube ve Sosyal medyada 9 saat kullanım sağlayabilirsiniz. Bu değerler ortalama değer olduğunu belirtelim. Batarya konusunda Powerbank almanızı tavsiye ediyoruz.

iPhone SE 2020 Fiyat Bilgisi

iPhone SE 2020 modelinin fiyat bilgisine baktığımızda, 64 GB modeli 5.299 TL ve 128GB modeli 5.749 TL olurken 256GB modeli ise 6.599 TL olarak yer alıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap