1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Berber ve Kuaförlere vatandaşlar böyle girecek İşte kurallar

Berber ve Kuaförlere vatandaşlar böyle girecek İşte kurallar

buda yeni

11 Mayıs ‘ta yeniden açılacak olan berber ve kuaförler için yeni çalışma düzeni standartları belli oldu. 21 Mart’tan beri kapalı olan bir çok esnaf modeli mevcut. Bunlardan en önemli ihtiyaçları karşılayanlardan birisi berber ve kuaförlerdir. Kişisel bakımların yapıldığı berber ve kuaförler 11 Mayıs tarihinde Cumhurbaşkanımızın kabine toplantısından sonra verdiği emirler ile açılıyor. Yaklaşık 50 gündür kapalı olan berber ve kuaför esnafları dükkanları açılacağı için bayağı heyecan dolular. Lakin devlet körü körüne dükkanların açılmasına izin vermiyor. Belirli şartlar ile dükkanlar açılacak işte o şartları İstanbul Erkek Berberleri Esnaf Odası Başkanı Şükrü Akyüz böyle anlattı :

MÜŞTERİ RANDEVU ALACAK

Kalabalık oluşturmamak adına alınan bu tedbir ile müşteriler randevu usulü ile ihtiyaçlarını karşılayacak. Girilen dükkanda yine kalabalık olmaması adına çay, kahve gibi ikramlar asla olmayacak. Bir müşteri çıkmayana kadar diğer müşteri içeri girmeyecek. Çalışma saatler sabah 09.00 ile akşam 19.00 arasında olacak.

SAKAL TIRAŞI JİLET İLE DEĞİL MAKİNE İLE YAPILACAK

Her müşteri salona girerken ateş ölçerden geçecek. Müşterinin kolonya ile elini dezenfekte etmesi sağlanacak. Müşteri salona girişte maske takacak. Ama saç kesimi sırasında çalışmayı engellememek için maskesini çıkaracak. Çalışan herkes maske takacak. Çalışan, üzerine uzun beyaz iş gömleğini giyecek ve bu gömlekler salgın bitinceye kadar her gün yıkanacak. Her müşteride artık tek kullanımlık havlu ve saç penuarı ile çalışılacak. Kullanılacak alet, edevat ve koltuk her müşteriden sonra sterilize edilecek. 3 koltuk varsa, bir koltuk ara verilerek sosyal mesafe korunacak şekilde çalışılacak. Ustura ile sakal traşı salgın bitene kadar kesinlikle yasak. Sadece tıraş makinesi ile sakal kısaltılabilecek.

MESLEKLER GÜNÜNDE SON NOKTA

30 Nisan ve 30 Mayıs ‘ın ‘Berberler, Kuaförler ve Güzellik Salonları Günü’ olarak kutlandığını belirten Şükrü Akyüz, “11 Mayıs bizim için; ekonomik, sosyal ve sağlık olarak ara verdiğimiz işimize 50 gün sonra dönmemiz nedeniyle miladi bir tarihtir. Bundan sonra sadece 11 Mayıs ‘ın mesleki günümüz olarak kutlanmasını istiyoruz. Bu talebimizi de gerekli mercilere ileteceğiz” dedi.

YAZILIM VE UYGULAMA YAKINDA

Salgın sonrasında da randevulu sistemle çalışılması için esnaf odası olarak yazılımcılarla görüşeceklerini ve oluşturacakları uygulamayı bütün üyelerine ileteceklerini belirten Şükrü Akyüz, ” Bilgisayar, akıllı telefon var. Müşteri, kuaförün randevu sistemine girebilsin, yaptıracağı işlemle ilgili boş saatleri ve fiyatları görebilsin istiyoruz. Böylece hem müşteri zaman kaybetmez, salonda gereksiz kalabalık olmaz hem de çalışan kaç kişiye ne iş yapacağını bilir, her şey daha düzenli olur” dedi.

Yorum Yap

Yorum Yap