1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Cumhurbaşkanı, 3 Yılda 1 Milyon Yazılımcı Müjdesini Verdi!

Cumhurbaşkanı, 3 Yılda 1 Milyon Yazılımcı Müjdesini Verdi!

yazılımcı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu akşam yapılan kabine toplantısından hemen sonra genç bireyleri ilgilendiren bir açıklama yaptı. Erdoğan, 3 yılda 1 milyon yazılımcı eğitecek bir programın başladığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yazılımcıların yetiştirilmesi için bir program başlattığını ve bu şekilde yazılıma merakı olan gençlerin ülkemize kazandırılması ile ülkenin yazılımda daha üst bir seviyeye geleceğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısından hemen sonra bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama ile beraber genç bireyler ve yazılım konusunu vurgulayan Erdoğan, yazılım sektöründe daima gelişim halinde olduğunu; bu bakımdan bu alan üzerinde bazı çalışmaların başlayacağını dile getirdi. Hedef ise 3 yılda 1 milyon yazılımcıyı eğitme programı altında BTK Akademi Eğitim Portalı üzerinden işlemler başlatılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, derslerin bu protal üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirileceğini de belirtti.

2020 sonuna kadar eğitim sayısı 100 olacak:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan açıklama ile koronavirüs sebebiyle evde kalmamız gerektiğini vurgulayarak evde kalınan bu günlerde genç bireylerin programa katılması için bir çağrı yaptı. Bahsedilen program ise Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafınca oluşturulduğunu söyleyelim. Mevcut durumda 31 ayrı eğitimin 13 başlığa ayrıldığını söyleyen Erdoğan, bu eğitimlerin şuan 47 bin dakika olduğunu ve yıl sonuna kadar eğitimlerin sayısının 100’ü bulacağını müjdeledi.

Bu eğitimlerden faydalanmak isteyen bireylerin yapması gereken tek şey ise sisteme girip özgeçmişlerini kaydetmek olacak. Gençlerin tamamlamış oldukları eğitimler ve ulaştıkları başarı derecelerin onların özgeçmişinin üzerine ekleneceği belirtildi. Programı başarılı bir şekilde tamamlayan gençlerin bir alanda uzmanlaşarak işe girebilecekleri söylendi. Bu işlerin arasında güvenlik uzmanlığı, veri analiz uzmanlığı, yazılım geliştirme uzmanlığı gibi bazı alanlar yer alıyor. Bu alanlarda uzmanlaşan gençler devlet bünyesinde çalışma imkanına sahip olabiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programı anlattıktan hemen sonra gündemde yer alan koronavirüs sebebi ile evde bulunduğumuz anları fırsata çevirmek için gençlerin yazılım konusunda önünü açacaklarını ve eksiklerin giderileceğini müjdeledi.

Yorum Yap

Yorum Yap