İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Elon Musk’un İnanılmaz Projesi Neuralink Nedir?

Elon Musk’un İnanılmaz Projesi Neuralink Nedir?

elon-musk-neuralink

Neuralink Nedir?

Tesla CEO’su Elon Musk’un alışılmadık bir tutku projesi var: Neuralink adında bir sinir teknolojisi şirketi, insanların beyinlerine kablolar yerleştirmek istiyor.

Musk, 2016’da Neuralink’i kurdu ve Wall Street Journal’ın “bilgisayarları insan beyniyle birleştirmek” için şirketi kurduğu haberini verdiği 2017 yılından bu zamana kadar gözler üzerindeydi

Ancak Neuralink, Musk’ın ana korkularından biri olan yapay zekaya odaklanıyor. Elon Musk, yapay zekanın bir gün insan ırkını gölgede bırakabileceğine dair endişelerini sık sık dile getiriyor.

Temmuz 2019’da Neuralink yöneticileri ve Musk, firmanın şu ana kadar geliştirdiği teknoloji hakkında bir sunum yaptı. Buraya tıklayarak youtube üzerinden sunumu izleyebilirsiniz.

Kısaca…

Sunumda açığa çıkan şey, teorik olarak bir kişinin kulağının arkasına, beyne yayılan elektrotlar içeren minik ipliklerle yerleştirilebilen küçük bir mikroçipti.

 

Neuralink chip

Neuralink Nasıl Kullanılır?

Çip, kulağın arkasına takılırken elektrotlar beyne takılır.

Aslında bakıldığı zaman sinirsel arayüz teknolojisi kavramı yeni değil.

Bilim adamları, hem beyin aktivitesini yorumlayabilen hem de beyindeki nöronları uyarabilen cihazları daha öncede yarattılar. Teknolojinin unutulmaz bir kanıtı, felçli hastaların robotik bir kolu kontrol edebildiği sistem 2012 yılında gerçekleşti.

Ancak Elon Musk, zaten mümkün olana bağlı kalmak istemiyor. Klasik Muskian tarzında, Parkinson gibi sinirsel hastalıkları tedavi etmenin yanı sıra, Neuralink’in bir gün insanlar ve yapay zeka arasında bir “simbiyozu(ortakyaşam” kolaylaştıracağını umduğunu söyledi. Ayrıca, 2019’da şirketin bir maymunu beyniyle bir bilgisayarı kontrol edebildiğini heyecanla duyurdu.

Business Insider, bilimi dönüşünden ayırmak için 2019’da iki sinirbilimciyle konuştu. Neuralink’in tasarımlarının gerçekten ilgi çekici üç unsurunu özetlediler.

1. Floppy teller beyne zarar vermeden hareket edebilir

Neuralink’in Temmuz 2019 sunumu ve yayımlanmasının ardından Business Insider’a konuşan California Üniversitesi’nde nörobiyoloji yardımcı doçenti Andrew Hires’a göre Neuralink’in önerilen cihaz kullanımlarındaki teller gevşek oldukları için bu alanı ilerletebilir.

Şirketin teknik raporu;

Hires, “Bu esnek kabloları kullanıyor olmaları, özellikle de tüketicilere ulaştırmaya çalışıyorlarsa, önemli bir yeniliktir” dedi. Her bir tel insan saçından biraz daha incedir ve hem beyin aktivitesini tespit edebilen hem de – teorik olarak – onu uyarabilen elektrotlar taşır.

Hires, “Beyindeki sert teller çok fazla hasara neden oluyor, çünkü beyin hareket edebilir,” dedi ve canlı bir beynin çok yumuşak olduğunu, formaldehitle sertleştirilmiş kavanozlarda görmüş olabileceğiniz örneklerden çok daha yumuşak olduğunu ekledi. . “Jöleden çok daha yumuşak” dedi. Neuralink’in tanımladığı gibi sarkık teller, bir kişinin beyninde uzun bir süre gömülü kalacak herhangi bir cihaz için daha iyi bir çözüm olabilir çünkü dokuda iltihaplanma veya hasar verme olasılıkları daha düşüktür.

Bu yeni bir teknoloji değil, ancak bu tellerin birkaç yıldan daha uzun süre dayanıp dayanmayacağını bilmediğimiz için yeterince yeni. Hires, “Teknoloji yalnızca bir veya iki yıldır çıktı. Bu esnek kablolar daha az güvenilir, daha az sağlam olabilir, belki kırılacaklar,” dedi.

Imperial College London’dan Dr. Rylie Green ayrıca iplikleri yapmak için kullanılan malzemenin bu alanda oldukça yaygın olarak kullanılan bir polimer olduğunu belirtti. Ayrıca elektrotların, insanların beyinlerine sokmaya hazır olmaktan ziyade “araştırma düzeyinde teknoloji” dediği altından yapıldığını da fark etti.

 

Yorum Yap

Yorum Yap