İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? 2020

HES kodu nedir? HES kodu nasıl alınır? 2020

hes kodu

Türkiye vatandaşlarının bulunmuş olduğu bölgelerde risk durumlarını görebilme ve kendi sağlıklarını takip etmelerine olanak sağlayan “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması yeniden güncellendi. Yeni güncelleme ile beraber seyahatlerde kullanılacak HES kodu dahil edildi. İşte tüm detaylar…

Geçtiğimiz günlerde Hayat Eve Sığar uygulaması ile beraber pandemi ilan edilen koronavirüs kontrolü ve takibinin vatandaşlar tarafından yapılması için Sağlık Bakanlığı, kontrollü “HES” kodu uygulaması başlamıştı. Şehirler arası seyahat yapacakların veya iş yerleri ile bireysel iletişimin gerekliği olduğu tüm kamusal alanlarda kullanılacak olan HES kodu ile vatandaşların sağlığı artık en üst düzeye çıkmış bulunuyor.

HES kodu nedir?

HED kodu, kontrollü sosyal hayat için kişilerin şehirler arası yolculuklarında, kurum ziyaretleri veya bireysel iletişimin gerekli olduğu alanlarda COVID-19 kapsamında bir risk taşıyıp taşımadığının güvenli bir şekilde paylaşılmasıyla beraber takip edilmesini sağlayan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Kod ilk olarak seyahatlerde kullanılacak ve kişilerin tüm ulaşımlarında Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması üzerinden ve beraberinde kısa mesaj ile HES kodu alınabilecek. HES kodu ayrıca bilet alırken seyahat firmasına bildirilecek. Bu bakımdan tüm yolcuların Kovid-19 riski taşıyıp taşımadığı öğrenilebilecek ve riski kişiler varsa ulaşımına onay verilmeyecek.

Bu uygulama ilk olarak seyahatlerde kullanılmaya başlanacak ve kısa bir süre içerisinde iş yerleri ve kurumlar gibi birçok alanda hizmet verecek.

HES kodu nasıl alınır?

HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulamasına giriş yaparak “HES kodu işlemleri” menüsünden alınabilecek. Daha sonra “HES kodu oluştur” butonuna basın ve kod kullanım süresini seçerek kodunuzu oluşturun.

Uygulama üzerinden kodun üretilmesi ve süre kısıtlanması hatta paylaşılması gibi silinme işleri tamamen vatandaşın kontrolü altında oluyor. Bu uygulama ile istediğiniz kadar kod üretebilirsiniz. İstediğiniz kodu istediğiniz kurumla paylaşabilir ve listeyi takip edebilirsiniz. Hatta iptal edebilir ve yetkileri kaldırabilirsiniz.

HES kodu SMS ile de alınabilir. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp bir boşluk bırakıp T.C kimlik numaranız, T.C kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün olarak) yazılacak ve 2023’e SMS olarak gönderilecek.

Kısa mesaj örneğini sizler için yazalım: HES 1234567890 1234 15 bu mesaj ile 15 gün süre ile sınırlı kod üretimi yapabilirsiniz.

Hayat Eve Sığar” uygulamasını Play Store ile App Store üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap