1. Ana Sayfa
  2. Finans
  3. İNTERNET’TEN PARA KAZANMA YOLLARI

İNTERNET’TEN PARA KAZANMA YOLLARI

i

Evde ek gelir nasıl elde edebilirim? diyorsanız, tam size göre olan bir şeylerden bahsedeceğim. Günümüz dünyasında freelancer olarak çalışmak artık kanıtlanmış bir olay olmaktan çıkıp, bir çok ailenin geçim kaynağı haline gelmeye başladı. Artık insanlar İnternet dünyasında kendine bir pay çıkararak bu büyük pastadan bir dilim bile olsa yemek istiyor. Peki bunlardan biri siz neden olmayasınız ki? Evde para kazanmak, ek gelir elde etmek İnternet üzerinden iş almak iş getirmek artık kolay bir olay. Evinde otururken dışarı da çalışan eşine destekte bulunan ev hanımları, üniversiteyi dışarıda okurken harçlıksız kalan gençler sizlere söylüyorum, evden para kazanmak mümkün. Bugün bu derin sohbetimizde sizlere bu işlerden biraz bahsedeceğim. Nedir evden para kazanmanın yolları? İnternet’ten para kazanmak ne kadar kolay? Ne kadar zor?

Öncelikle yazıma İnternet’ten para kazanmanın yolları ile başlamak istiyorum

1Popüler olarak bilinen yol (YouTube ile para kazanmak)

Gerçekten Youtube ‘de güzel para kazanıldığı söyleniyor, fakat ne kadar doğru? Dediğinizi duyar gibi oldum. Evet arkadaşlar yaklaşık olarak Türkiye ‘nin Youtube ‘den para kazanması 2013 yılına dayanıyor. 2013 yılından İtibaren Türkiye ‘de para kazanmayı aktif eden Youtube sayesinde birçok kişi güzel paralar kazandı. Öncelikle Youtube nasıl para kazandırıyor kısaca onu anlatalım, mantığını anlattıktan sonra, nasıl yapılacağına değinelim.

Örneğin; ben bir kazak markasıyım. Ürettiğim kazağın reklamının yapılmasını istiyorum. Youtube bu reklamların göründüğü platformdur. Bunun için bazı şirketler ile anlaşmam gerekiyor. Bu şirketler birden fazla olduğundan size en büyük şirketi söyleyeceğim. Bu konuda en çok tutulan şirket ADSENSE. Ben ürettiğim kazağın reklam filmini çektim ve adsenseye başvurdum. Belirli bir ücret karşılığında benim kazağımın reklamını yap dedim. Adsense benden aldığı paranın bir miktarını kendisine, bir miktarını bu reklamı Youtube ‘de gerekli kriterleri taşıyan kullanıcılara veriyor. İşte o kullanıcılar sizlersiniz. Peki bu kriterler tam olarak nelerdir? Nasıl yapılabilir?

Youtube kanalınızı açtıktan sonra, oluşturmuş olduğunuz özgün içerik videolarını yüklüyorsunuz. Youtube ‘den para kazanmak istiyorsanız, ilk kuralı olan 1.000 abone ve 4.000 saat sınırını aşmak. Eğer verilen bu kotayı geçerseniz artık adsense sizlere reklam kapılarını açıyor ve videolarınız üzerinden reklam yayınlamaya başlıyorsunuz. Bu reklamlı videolarınız izlendikçe siz para kazanıyorsunuz. Adsense ‘deki havuzunuzda biriken bu para, 10 Amerikan dolarını, yani şuan ki ortalama olarak 70 TL sınırını geçince, artık Adsense sizin gerçek bir işletme ve kişilik olup olmadığınızı kanıtlamanız bekleniyor. Adsense ‘de bu işleme fatura doğrulama olayı denilmektedir. Bu aşamada Adsense ’ye vermiş olduğunuz adresinize 6 haneli bir pin kodu gelmesini bekliyorsunuz. Eğer pin kodu gelirse bunu Adsense ‘de gerekli noktaya yazıp artık havuzunuzda ki para 200 TL ye ulaşınca kartınızla paranızı çekebiliyorsunuz. Diyelim ki bu pin kodu gelmedi ne yapmamız gerekiyor? Zaten ülkemizde ki youtube kullanıcılarının en büyük sorunu pinin gelmemesidir. Herkes bu durumdan mustarip olmuştur. Ben sizlere kısaca neler yapmanız gerektiğini anlatacağım. Pinin gelmemesinin üzerine 4 haftada bir tekrardan yeni bir pin isteyeceksiniz. İstenen pin büyük ihtimalle yine gelmeyecektir sorun yok, pes etmek yok tekrardan isteyeceksiniz. Peki nereye kadar böyle gidecek? Ta ki 4. Pin isteyişinizin üzerinden 4 hafta geçene kadar. Bu süre geldiğinde youtube ile iletişime geçip ‘’Manüel’’ doğrulamanızı yaparak adsense faturanızı onaylarsınız. Manuel doğrulama esnasında Kimlik, ehliyet gibi devlet tarafından verilmiş olan kişisel kartlarınızın arkalı önlü fotoğrafı ve adsenseye vermiş olduğunuz adrese gelmiş olan elektrik, su, internet gibi bir faturanın fotoğrafı gerekiyor. Bu belgeleri doğru iletişim noktasına yüklediğinizde ortalama 48 saat içerisinde adsense hesabınız onaylanmış oluyor.

BURAYA TIKLAYARAK ADSENSE MANUEL DOĞRULAMA LİNKİNE GİDEBİLİRSİNİZ.

2

Anket doldurarak para kazanmak. 

Artık ev kadınlarının bir mesleği haline gelmiş olan anket doldurma seçeneği, gün geçtikçe daha fazla kazandırıyor. Anket doldurarak para kazanmak kulağa acayip gelse de mantık olarak Youtube üzerinden para kazanma mantığına benzer. Belirli şirketlerin, önündeki süreçte nasıl bir yol izleyeceğini belirleyen yön gösteren bir analiz şeklidir anket doldurmak. Bundan ötürü ciddi ve hassas bir konudur. Bu işte en önemli husus yalansız, baştan savmadan iş yapmaktır. Uydurma cevap verilen anketler para kazandırmadığı gibi, sizi sistemde de bitirmiş oluyor. Ortalama günlük 40-50 TL arasında kazandıran anket doldurma işi çok kolay bir meslek grubudur. Sadece sorulan sorulara olması gereken cevapları verdiğiniz sürece güzel paralar kazanabilirsiniz. Sizlere kendi tercihlerim olan sürekli olarak kullanıp para kazandığım bazı siteler ve uygulamalar vereceğim. Sizde bu site ve uygulamaları kullanarak anket doldurabilir ve bu işlemden para kazanabilirsiniz. İşte anket doldurmanız için güvenilir siteler;

Bu sitelerden güvenli bir şekilde işlem yapabilir günlük 20 – 30 – 40 TL gibi paralar kazanabilirsiniz.

Kazandığınız paraları Papara ve ya banka hesaplarınıza aktararak harcayabilirsiniz.

3

MAKALE YAZARAK PARA KAZANMAK

Kendinizi iyi anlatabiliyor musunuz? Kaleminize güveniyor musunuz? Eğer sizde kaleminize güveniyorsanız, güzel bir anlatım yapabiliyorsanız makale yazarak para kazanabilirsiniz. Peki makale yazarak nasıl para kazanabilirim?

Öncelikle size bu işin mantığını aktarmak istiyorum. Web sitelerin çoğunluk kazandığı bir dönemde yaşıyoruz. Web siteler Google Adsense ile anlaşma yapıp sitelerine reklam alırlar. Aldıkları reklamları sitelerine giren kişiler gördüğünde bunun karşılığında belirli bir ücret alırlar. Bunun için sitelerinin sürekli güncel ve aktif olması gerekmektedir. Bundan ötürü her site kendi ekibini oluşturarak onlara belirli başlıklar verip bu başlıklar hakkında makaleler ve yazılar yazmasını isterler. Ortalama 200 – 300 kelimelik yazılardan aldığınız ücret, yazı başına 3TL, 4TL dir. Günlük birkaç saatinizi bu işe ayırarak güzel paralar kazanmanız mümkündür. Freelancer çalışmak dediğimiz meslek bölümünde çoğu insan bu sayede evde para kazanabiliyor. Gününün birkaç saatini bilgisayar karşısında yazı yazarak geçiren bu insanlar kademe kademe ilerleyip bir marka haline geliyorlar. Yazıları, anlatımları, betimlemeleri güzel olan bu insanlar gün geçtikçe değer kazandıkları için yaptıkları işler de değerleniyor. Şahsen ben yazı başına 50 lira alan makale yazarları biliyorum. Günde en az 5 makale yazarak aylık 7500 lira gibi bir miktar kazanıp geçimlerini bu şekilde sağlıyorlar.

 

Ülkemizde bu işi yapabileceğiniz kendinizi yazar olarak tanıta bileceğiniz  sistemler bulunmakta. Bunların en başında gelen sistem ise bionluk.com dur. Sizlerde bionluk.com ‘a üye olup makale işi alabilirsiniz.

4

WEB SİTESİ KURARAK PARA KAZANMA

Makale yazarlığında bahsettiğimiz üzere kendi web sitenizi oluşturarak para kazanmanız mümkün. Bunun için öncelikle yapabileceğiniz bir konu düşünmeniz gerekiyor. Örneğin yemek tariflerinden iyi anlıyorsanız böyle bir web sitesi açarak blog yazarlığı yapabilir ve para kazanabilirsiniz. Bu konu da sizlere tavsiyem yapabileceğiniz işi üstlenin. Bilmediğiniz bir konu hakkında blog yazmanız pek mümkün olmayacaktır. Anladığınız işi güzel bir anlatımla okurlarınıza aktara bilirseniz belirli bir süre sonra bir marka haline gelebilmeniz oldukça mümkündür.

Belirli platformlar sayesinde kuracağınız web sitenizi Google adsense ile bağdaştırıp, sitenize giren kullanıcılar sayesinde para kazanabilirsiniz. Yalnız bu işte belirli bir miktar yoktur. Serbest bir değer pazarı olan Google size 1000 tane yazı yaz sana şu kadar vereceğim demez. CPM oranları dediğimiz değer skalasında sizlere ücret verir. Peki bu CPM oranları belirli bir miktar temsil eder mi? Hayır. Yazdığınız içeriğe göre değişen bu oranlar kimi zaman BGBM (Bin Gösterim Başına Maliyet) olarak 20 lira verebilir, kimi zaman bu oran 5 lira olabilir.

WEB Sitesi yönetmek ve blog yazarlığı yapmak göründüğü kadar basit değildir. Sizlere tavsiyem ‘’Yapabilir miyim?’’ sorusu yerine ‘’Yapan nasıl yapıyor’’ diyerek kendinizi sürekli motive edin. Unutmayalım ki sabrın sonu selamettir. Sabrınızın karşılığını illaki alacaksınız. Web sitenizi bir ağaç gibi düşünün. Onu kurmak Alan adı ve hosting (sunucu) almak işin en kolay kısmı yani fidanı toprağa ekmek gibi. Zorlu tarafı ise ona sürekli olarak ilgi göstermenizdir. Nasıl ki bir ağacı sürekli sular, toprağını temizler, gübre atarsanız o ağaç bir süre sonra size meyve verir, işte web sitesi de tıpkı böyledir. Sürekli ilginizi bekler, sürekli anlık ve güncel konulardan yazılar yazarak sitenizin hitini arttırmanız gerekmektedir. Sizde bu işi yapabileceğinize inanıyorsanız, hiç beklemeden bu işe atılın derim.

5

İNSTAGRAM İLE PARA KAZANMA

Sosyal medya günümüzde her kesimin kullandığı uygulamalar olmaktan başka ayrıca maddi gelir elde edebilmek adına büyük kazançlar sağlayan bir gelir kapısı. Peki bunu nasıl yapabiliriz sorusunun cevabını arıyorsanız, doğru yerdesiniz. İnstagram kullanarak para kazanmak mümkün fakat bunu instagram ile aranızda yapmıyorsunuz. Nasıl mı? Gelin bakalım.

Milyonlarca takipçisi olan sayfaları biliyorsunuz hatta onları takip edenlerden birisi de sizlersiniz. Milyonluk sayfaların ara ara gönderilerinde ve hikayelerinde farklı markaları, bazen sayfaları, bazen şarkıları ve kişileri tanıttığını görmüşsünüzdür. İşte bu işlem karşılığında her sayfa kendince belirlediği bir miktarı reklamını yaptığı firmadan alır. Bu işlemin belirli kuralları yoktur, eğer sayfanız var ise ve reklam ücreti olarak ne kadar belirlemem gerekiyor diye soruyorsanız, bunun belirli bir kuralı yoktur. Size benzer sayfaların ne kadar ücret talep ettiğine bakarak sizlerde o fiyata yakın fiyatlar koyabilirsiniz.

İnstagram, sayfanızı büyütmek istiyorsanız bunun için bu işin erbabı olan arkadaşlarımız e-kitap yazmıştır. Onları detaylıca okuyarak fikir ve bilgi sahibi olabilirsiniz. Benim sizlere verebileceğim küçük taklitler var tabi ki. Bunlardan ilki ”takibe takip”. Bu taktik ile sayfanızı belirli bir süre büyütebilirsiniz. Fakat belirli bir yerden sonra hem siz sıkılırsınız hem ara ara takip isteklerinden dolayı instagram size engel atmaya başlar. Bundan dolayı hemen ikinci taktiği söylüyorum. Tabi ki ”İnstagram sayfalarına reklam vermek”. Yani sizlerin para kazanmak için büyüttüğünüz sayfayı para yedirmeden büyütemezsiniz. Bu çark böyle devam eder gider. Yalnız sabırlı olmak şarttır. Sabırlı olduktan sonra İnstagram sayfanızdan çok güzel paralar kazanmanız mümkündür.

Yorum Yap

Yorum Yap