1. Ana Sayfa
 2. Haber
 3. iPhone’unuza iOS 13.5 beta nasıl yüklenir

iPhone’unuza iOS 13.5 beta nasıl yüklenir

ios 13.5

Apple şuan için hem geliştiriciler hemde herkese açık beta kullanıcıları için iOS 13.5 beta testini yayınlamış durumda. Güncelleme ile beraber koronavirüs içinde bir hizmet içeriyor. Sizlerde herkese açık betayı bugün deneyebilirsiniz. İşte detaylar…

iOS 13.5 beta sürümü yüklemek gerekli mi?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda olduğu için iOS betaların da daima bir yazılım hatası yada performans sorunları yer almaktadır. iOS 13.5 beta sürümleri de buna örnektir. Ek olarak bu güncelleme iOS 13.4’ten iOS 13.5’ten iOS 12’den iOS 13’e göre daha az yenilik getirdiği için daha önceki iOS 13.0 beta sürümlerine göre çok daha kararlı bir şekilde geliyor. Bunu kabul ediyoruz.

Tüm bunları belirttikten sonra sizlerde iOS 13.5 beta özelliklerini denemek ve oluşacak riskleri kabul ediyorsanız beta sürümü kullanabilirsiniz. Sizlere aşağıda iPhone, iPad ve iPod Touch için nasıl kurabileceğinizi anlatıyoruz:

 1. İlk olarak iPhone cihazınızdan Safari uygulamasını açın ve bu adresi Apple’ın Beta Yazılım Programı ziyaret edin.
 2. Daha sonra herkese açık bir beta kullanıcısıysanız eğer “Oturum aç” sekmesine tıklayın. Eğer değilse, “Kaydol“u seçerek bir Apple kimlik bilgilerinizle hesap oluşturun.
 3. Şimdi ise sağ üst köşeden “Cihazlarınızı kaydedin” sekmesine tıklayarak menüden iOS’u seçmeniz gerekiyor.
 4. Apple, iTunes üzerinden yedekleme yapmanız da fayda olacaktır. Gerekli değil ama ne olur ne olmaz…
 5. Web sitesi üzerinden Profil Yükle sekmesi üzerinden “Profili indir“e tıklayın.
 6. İndirme işlemi bittikten sonra sizden yetki isteyecektir, izin verin.
 7. iPhone üzerinden Ayarlar uygulamasını açın.
 8. Üst kısımda yer alan kurulmaya hazır bir profiliniz olduğunu işaret eden mesaj var buna dokunun ve yukarıda yer alan resimde gördüğünüz gibi profili kurun.
 9. Profil kurulumu tamamlanınca cihazın yeniden başlatmanız gerekiyor.
 10. Yeniden başlama bittikten sonra AyarlarGenelYazılım Güncelleme menüsünü takip edin ve iOS 13.5 beta güncellemesini kurun.

iOS 13.5’teki yenilikler neler?

İlk olarak iOS 13.5, Apple ve Google tarafında COVID-19 (koronavirüs) kişi izleme için geliştirilmiş Pozlama Bildirimi API’sinin temeli atılmış oldu. Bunlara ek olarak şimdilik bir hareketlilik yok. Çünkü sağlık yetkilileri API’den faydalanmak için henüz daha uygulama geliştirme sürecindeler.

Yinede iOS 13.5 koronavirüs tarafından iki önemli değişikliğe ev sahipliği yapıyor. İlki FaceID maske sorununu çözüyor. Maske olduğunu tespit ettiğinde direk şifre ekranını getiriyor. Bu sorun çözülmesi oldukça iyi bir durum.

İkincisi ise, FaceTime için Grup FaceTime çağrılarında bir tasarım devre dışı bırakma izin durumunu getiriyor. Yani konuşma sırasında otomatik olarak büyüyen yüzler hem büyür hemde daraltır. Bu kapsam için bir değişiklik izni gelmiş durumda.

Sizlerde iOS 13.5 beta sürümünü yükledikten sonra, diğer iOS sürümlerinde yapıldığı gibi kablosuz güncelleme almaya devam edebilirsiniz. Sorularınız olursa yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap