1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Jeff Bezos’un Eski Eşi MacKenzie Scott Dünyanın En Zengin Kadını Oldu

Jeff Bezos’un Eski Eşi MacKenzie Scott Dünyanın En Zengin Kadını Oldu

jeff-bezos

New York (CNN Business) MacKenzie Scott – Amazon (AMZN) CEO’su Jeff Bezos’un yazarı ve eski eşi – şu anda dünyanın en zengin kadını.

Bloomberg’in Milyarder endeksine göre Scott’ın net serveti şu anda 68 milyar dolar ve  L’Oréal mirasçısı Francoise Bettencourt Meyers’i geçmiş durumda.
Scott, 2019’da çiftin boşanma anlaşmasında Bezos’un Amazon hisselerinin dörtte birini aldı. Bu, o zamanlar 35 milyar dolardan fazla değere sahip% 4’lük bir hisseye denk geliyordu.
O şimdi dünyanın en zengin 12. kişisidir.
Temmuz ayında Scott, tarihsel olarak dört kolej ve üniversiteyi içeren 116 kuruluşa yaklaşık 1,7 milyar dolar bağışta bulunduğunu duyurdu.

Geçen yıl Scott, Warren Buffett ve Bill ve Melinda Gates tarafından kurulan Giving Pledge girişimine de imza attı. Girişim, dünyanın en zengin insanlarını, servetlerinin çoğunu hayır işlerine adamaya teşvik ediyor.
İmzacılar listesine göre dünyanın en zengin adamı Jeff Bezos girişimi imzalamadı.
Refinitiv’in verilerine göre Amazon’un hisseleri son üç ayda yaklaşık% 28 arttı ve bu yıl şu ana kadar% 90’ın üzerinde artış gösterdi. Hisselerdeki artış, Bezos’un servetini 200 milyar doların üzerine çıkardı.
Scott’ın servet artışı, teknolojik hisse senedi kazançlarındaki artıştan sonra, diğer milyarderler sıralamasında en tepede sarsıntılara yol açtı.
Bu haftanın başlarında Elon Musk, Mark Zuckerberg’i geride bırakarak dünyanın en zengin üçüncü kişisi oldu. Tesla, Pazartesi günü Tesla’nın 5-1 hissesinin bölünmesinin ardından% 12 hisse artışı gördü.

Yorum Yap

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bu kadın zor zamanlardında Bezos’un yanında olmuş anlarım ama şeyma mesela neyi hak etti ki?