1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Semt ve Mahalle pazarlarında yeni genelge açıklandı

Semt ve Mahalle pazarlarında yeni genelge açıklandı

yeni genelge

Türkiye ‘nin korona virüs ile mücadelesinde pazar yerlerine gelinen kısıtlamalar bugün kabine toplantısında dile getirildi. Dile getirilen konunun muhattabı mahalle ve pazar yerlerinde satışı durdurulan oyuncak ve giyim sektörü. Bugün İçişleri Bakanlığının valiliklere bildirdiği genelge ile bu yasaklarda ortadan kaldırılıyor.

İçişleri Bakanlığı açıkladı

Ülkemizin mücadele ettiği yeni tip korona virüs nedeni ile kapatılan semt ve mahalle pazarlarındaki giyim ve oyuncak tezgahları bugünkü kabine toplantısının ardından yeniden açılabileceği konusu tartışıldı. Toplanın ardından İçişleri Bakanlığı yayımladığı genelgeleri 81 ilin valiliklerine gönderdi. Bu durumdan etkilenen esnafın yüzü güldü. Esnaf artık tezgahını rahatlıkla açabilecek.

Maskesiz giriş halen yasak

Korona virüs ile mücadele yapılan bu yeni değişiklik ardından vatandaşlar maskesiz pazarlara gidilebilir mi? sorusuna yanıt aramaya başladı. Virüsün halen daha bitmemiş olması sebebiyeti ile tedbirlere devam edilmektedir. Bundan dolayı pazarlara maskesiz ve eldivensiz girmek halen yasak

İşte yayımlanan genelge

11 Mayıs ‘tan itibaren işleve koyulacak

Buna göre Mahalle/Semt Pazarları;

1)İl, ilçe ve beldelerdeki mahalle/semt pazar yerlerinde giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışına getirilen kısıtlama kaldırıldı.

2) Pazar yerlerinde anılan malzemelerin satışını yapacak pazarcı esnafı daha önceki yayımlanan genelgelerle mevcut pazar yerleri için getirilen her bir satış yeri (tezgah/sergi) arasında en az 3 metre mesafe olması şartı, pazarcı esnafının ağız ve burnunu kapatacak şekilde maske kullanması tedbirleri başta olmak üzere belirlenen tüm kurallara uyacak.

Bu kapsamda; valilikler ve kaymakamlıklar il, ilçe ve beldelerde mahalle/semt pazar yerlerinde 11 Mayıs 2020 Pazartesi günü sabah 09.00 itibariyle giyim, oyuncak, çiçek, fide, zücaciye/nalburiye vb. ihtiyaç malzemelerinin satışının yapılabilmesi için Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca gerekli kararları alacak.

Bakanlık valiliklerden, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilmesini, daha önceki genelgelerle getirilen kurallar doğrultusunda uygulamanın eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesini ve bu doğrultu da pazarların sürekli denetlenmesini istedi.

Tedbirlere uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 282’nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek. Aykırılığın durumuna göre Kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.

Yorum Yap

Yorum Yap