İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Türk bilim insanları koronavirüsünü 15 saniyede öldüren cihaz geliştirdi!

Türk bilim insanları koronavirüsünü 15 saniyede öldüren cihaz geliştirdi!

koronavirüs

Türk bilim insanları şimdide koronavirüsü 15 saniyede öldüren üç ayrı cihaz geliştirdi. Maltepe Üniversitesi’nde kuantum araştırmalarında bulunan Prof. Dr. Afif Dıdıki ile ekibi, koronavirüs salgını ile mücadele için önemli bir tasarıma imza attıklarını vurguladı. COVID-19 virüsü yani koronavirüsü, ultraviyole ışınlarını kullanarak tam 15 saniyede öldüren birden fazla cihaz geliştirdiklerini söyledi.

Sağlık çalışanlarının enfekte olma riskini çok daha aza indirmek için laboratuvarda mesai yapan bilim ekibi açıklamalarında ortamda yer alan en ağır virüsleri bile öldürebilen ultraviyole bir haz geliştirdiklerini açıkladı. İlk denemelerinde başarılı sonuç alan ekibin el cihazı, dezenfeksiyon kapısı ile dezenfeksiyon kabini olarak üç ayrı prototipi olarak üretimi yapıldı.

El cihazının 75 ve kaibnlerin 15 saniyeden kısa sürede ortamda yer alan virüsleri en az düzeye indirdiklerini söylediler.

Bütün ortam virüsten arındırılabilir!

Ayrıntılara baktığımızda özellikle sağlık çalışanlarının maruz kalmış olduğu yüksek virüs yükünden kurtulması için ve yoğun bakım servisleri ile karantina odalarında hatta hastane girişlerinde kullanılması için benzer bir cihaz üretebileceklerini de ifade ettiler. Kısacası insanların virüs ile temasını en aza indirmeyi amaç edindiklerini ve bu yolda çalışmalarına devam ettiklerini belirtelim.

Yorum Yap

Yorum Yap