İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Türkiye 5G’ye ne zaman geçecek? İşte tüm detaylar!

Türkiye 5G’ye ne zaman geçecek? İşte tüm detaylar!

5g türkiye de ne zaman kullanılacak

Türkiye’de aktif olarak kullanılmasını beklediğimiz teknolojilerden birisi de 5G oluyor. Elbette daha önce defalarca gündemi meşgul eden Türkiye 5G teknolojisine ne zaman geçecek? sorusuna ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı cevap vererek meraklı soruların giderilmesine yardımcı oldu. İşte detaylar…

Türkiye 5G teknolojisine ne zaman geçiyor?

2 yıl önce TÜBİTAK projesi kapsamında hem Aslesan hemde Turkcell ile beraber 5G baz istasyonu çalışmalarının başladığını ifade eden Balcı, yapılan bu çalışmaların TÜBİTAK tarafından desteklendiğini ve Yerli Milli 5G (UUYM5G) projesi kapsamında tüm çalışmaların birleştirildiğini ifade etti. UUYM5G projesinden sonra önümüzdeki 2021 yılında 2021 yılında TÜBİTAK 5G Sanayi Yenilik Ağ Mekanizması (SAYEM) projesinin başlayacağını da ifade etti. Bu bakımdan projenin hedefi Türkiye’de 5G çalışmalarının ürünleşmesini hem kolaylaştırıp hem de hızlandırmak oluyor.

5G teknolojisinin birçok farklı birimi bulunuyor. Bunları geliştirmek için henüz daha çalışmaların devam ettiği ifade edilirken Balcı, “MAYA, 5G‘ye hazır bir ürün olarak hazırda, 5G radyo ile çekirdek şebekesi de 2021 yılının ilk çeyreğinden sonra hazır olacak” şeklinde ifadeler de blundu.

Kısacası sonuca baktığımızda 2020’de birçok test gönderimi yapılacak ve 2021’de saha testlerinin gerçekleşmesinden sonra 2022 yılında operatörler tarafından kullanılabilir olacak.

 

Yorum Yap

Yorum Yap