1. Ana Sayfa
  2. Finans
  3. Yeni 10 TL’lik Banknotlar 4 Mayıs günü piyasada yer alacak!

Yeni 10 TL’lik Banknotlar 4 Mayıs günü piyasada yer alacak!

10 tl

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kısa süre önce bir açıklama yaparak E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 TL’lik banknotların 4 Mayıs 2020 günü piyasaya sürüleceğini dile getirdi. Yeni banknotlar ile eskileri arasında çok ufak bir fark yer alıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yeni 10 TL’lik banknotlar için bir açıklama yaptı. Yetkili kişilerin yapmış olduğu açıklama ile beraber piyasaya sürülecek yeni 10 TL’lik banknotların 4 Mayıs 2020 tarihinde gerçekleşeceği ifade edildi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafınca yapılan açıklamaya baktığımızda 1211 sayılı kanunun vermiş olduğu yetki gereğince E9 Emisyon Grubu IV. tertip 10 TL’lik banknotlar tedavüle girmiş oluyor. Ayrıca yeni ve eski banknotlar arasında çok ufak bir fark bulunuyor.

Yeni banknotlarda yeni Merkez Bankası Başkanı’nın imzası yer alıyor

Türkiye gündemini eğer yakından takip ediyorsanız Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, geçtiğimiz yıl temmuz ayında gündeme yeniden taşınmıştı. Bunun sebebi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alınmış olan bir karar sonucu TCMB’nin Başkanı olarak koltuğunda oturan Murat Çetinkaya görevinden alınarak yerine Murat Uysal getirilmişti. Şimdi ise basılmış olan yeni banknotların üzerinde ki fark bundan kaynaklı oluyor.

Yapılan açıklamada yeni basılan banknotların üzerinde yer alan imzalar, Başkan Murat Uysal ve Yardımcısı Dr. Emrah Şener’e ait olarak düzenlenmiş durumda. Bunun dışında bir fark olmadığını belirtelim.

Yorum Yap

Yorum Yap