1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. Yerli otomobil fabrikası için ilk kazma vuruldu!

Yerli otomobil fabrikası için ilk kazma vuruldu!

yerli otomobil

Ülkemizin çok heyecanlı bir şekilde beklemiş olduğu yerli otomobil projesi için bir yeni gelişme kaydedildi. Resmi olmayan son bilgilere göre 1 milyon metrekarelik üretim tesisi arazisinde eski yapıların yıkımına başlandığı ve fabrikanın temelinin atıldığı söylendi. Tesisin tamamlanma süreci ise 18 ay sürecek. İşte detaylar…

Çok uzun bir süredir yerli otomobil projesinde gelişmeler gelmeye devam ediyor. Kısa süre önce yer alan bir habere göre yerli otomobilin üretim yapılacağı tesisler için ÇED raporunun herkese açıldığını sizlere aktarmıştık. Yeni gelen bilgilere göre yerli otomobilin Bursa’daki fabrikası için ilk kazma vurulmuş durumda.

Yerli otomobilin seri üretim yapılması beklenen tesis, Bursa’nın Gemlik ilçesinde askeri alana inşa ediliyor. Yetkili kişiler, ilk olarak askeri alandaki eski binaların yıkımının tamamlanacağını ve daha sonra tesisin inşasının başlayacağını söyledi. Daha önceden yapılan açıklamalar doğrultusunda yerli otomobil 2022 yılında yollarda görülecek. Bu bakımdan 2022’den önce üretimin tamamlanması bekleniyor.

Gelen bilgilerde ayrıca üretim tesisinin 18 ayda tamamlanacağı ifade edildi. Ek olarak inşaat sürecinin temel atma töreni ise haziran ayı içerisinde yapılacak. Şimdilik resmi bir açıklamanın yer almadığını da belirtelim. Koronavirüs den dolayı bazı aksaklıklar elbette söz konusu olacaktır.

TSK’nın arazisinde 1 milyon metrekareden daha büyük bir alanda tesis kurulacak. Hemen yanında bir liman yer alacak olan tesis şehir merkezine 10 dakika mesafede ve Osmangazi Köprüsü’ne ise sadece 60 km uzaklıkta olacak.

Bu tesis 22 milyar TL ile inşa edilecek ve yılda 175 bin kadar araç üretimi yapılacak. Ek olarak fabrika 2023 yılına dek 2.420, 2032 yılına kadar ise 4.323 kişiye istihdam sağlayacağı ifade edildi.

Yorum Yap

Yorum Yap