1. Ana Sayfa
  2. Haber
  3. YÖK, Sınav süresinin arttığını ve baraj puanının düştüğünü açıkladı!

YÖK, Sınav süresinin arttığını ve baraj puanının düştüğünü açıkladı!

sınav

Bütün dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sebebiyle çok farklı gelişmelere şahit olduk. Bunlardan bir tanesi ise eğitim oluyor. YÖK, virüsden dolayı gündemde yer alan üniversiteye geçiş sınavı için bir açıklama yaptı.

Koronavirüs sebebiyle üniversite sınavları hakkında birçok kararsızlık gündemdeydi. Üniversiteye hazırlanan öğrencilerde hazırlık sorularının dışında nasıl bir sınava girecekleri konusunda endişeli olarak beklerken bir açıklama geldi. 26 Mart 2020 günü YKS sınavı için bir açıklama yapılmış ve TYT ile AYT sınavları 25 ve 26 Temmuz olarak belirtilmişti. Normalde bu sorunlar olmasaydı 20 Haziran günü sınav yapılacaktı.

Sınav süresi arttı, baraj puanı düştü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir açıklama yaparak YÖK sınavının 27-28 Haziran’da yapılacağını dile getirdi. Bu açıklamadan sonra YÖK tarafından bir açıklama daha yapıldı. Yapılan açıklamada “TYT sınavında geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave süre ile 165 dakikaya çıkarıldı” ifadeleri kullanıldı. Elbette tek sınav süresi ile değil bir yeni haber daha verildi.

Lisans programlarını tercih edecek kişilerin 180 baraj puanının bu yıl 170’e indirildiğini belirtti. Ayrıca sınavda sağlık konusunda koruyucu önlemler de alınacak.

Liseye Geçiş Sınavı Tarihi Açıklandı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, akşam yapılan toplantıyla beraber liseye geçiş sınavları içinde bir açıklama yaptı. LGS’nin 20 Haziran 2020 ve AÖS’ün ise 14 Haziran günü yapılacağını söyledi.

Yorum Yap

Yorum Yap