İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Nasıl Yapılır?
 3. YouTube ile Para Kazanma Rehberi 2020

YouTube ile Para Kazanma Rehberi 2020

Youtube

Youtube ile para nasıl kazanılır? Bugün sizlere Youtube ile para kazanma konusunda tüm merak edilen cevapları vermek için bu yazıyı oluşturuyorum. Ancak bilmeniz gereken doğru bilinen yanlışlarınızı düzeltmemiz gerekiyor. YouTube eskisi kadar rahat bir ortam değil. Para kazanmayı herkes amaçladığı için platformda kendine ait bazı sınırlamalar getirdi. Peki bu sınırlamalar neler? Bugün merak edilen tüm sorularınıza yanıt vereceğiz.

YouTube Para Kazanma Rehberi 2020

Arkadaşlar bildiğiniz gibi YouTube’da kanal açıp video yayınlayıp para kazanma işlemlerini aktif edebiliyorduk. Ancak günümüzde herkes Youtuber olmak istediği için, platform yetkilileri YouTube üzerinden para kazanmak için bir sınırlama getirdiler.

YouTube Para Kazanmayı Aktif Etme

Youtube para kazanmayı aktif etmek için getirilen sınırlama ise şöyle;

Bu bakımdan yeni kanal açan kişilerin para kazanma şartı en az 1000 abone ve 4000 saat izlenime sahip olması gerekiyor. Bunu nasıl açıklayabiliriz?

Şimdi 1000 aboneyi yapmanın türlü türlü yolu var. Bunu pek önemsemiyoruz. Ancak 4000 saat yeni kanal açanları biraz strese sokabilir. 4000 saat demek normalde 166 gün boyunca 1 kişinin günün tamamı boyunca videonuzu izlemesi demek. Ama biz buna daha basit bir açıklık getirecek olursak eğer;

1 saatlik bir video yayınladınız. 4.000 kişi bunun tamamını izlese 1 saatte tamamlamış olursunuz. Ancak herkes tamamını izlemeyeceği ve yeni kanalın hemen 4000 kişi tarafından izlenmesi biraz masal gibi olur. Bu bakımdan 10 tane video 30 dakikalık yayınlayıp tüm platformlarda paylaşmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

YouTube Şartları Tamamladık Para Kazanmayı Açalım

Diyelim ki 1000 Abone ve 4000 Saat izlenme sınırını geçtik. Şimdi kanalımızı Adsenseye bağlayacağız. Kanal ayarlarına girip para kazanma kısmına gelip, gmail hesabı ile adsense hesabımızı doğrulayıp para kazanmayı aktif ettik.

Peki bu kadarla bitiyor mu? Hayır bitmiyor…

Para kazanmayı Adsense üzerinden bağlayıp aktif ettik. Ancak yayınladığımız her videodan gelen toplam paranın 200 TL sınırını geçmeniz gerekiyor. 200 TL sınırını geçtik ve paramız Adsense’de görüldü. Şimdi ise PİN bekleyeceğiz.

Adsense PİN Doğrulamak için 200 TL hesapta görülecek ve PİN iste menüsü açılacak. PİN istedik yaklaşık 10-15 gün kadar sürüyor. Daha erken gelen postalar da elbette oldu. PİN doğrulamasından sonra Adsense üzerinden ödeme alabileceksiniz.

Bilmeniz Gereken Noktalar Neler?

YouTube artık eskisi kadar görmezden gelen bir ortam değil. Eğer amacınız sadece para kazanmak ve spam videolar ile bunu hedefliyorsanız, boşuna bu işe girişmeyin. Çünkü bir süre sonra telif yersiniz hesabınız kapatılır. Özgün içerik üretmek ilk amacınız olsun. Özgün içerik üretme konusunda YouTube’da birçok kanal mevcut. İyi olduğunuz konularda videolar bile çekebilirsiniz.

Özgün İçerik Fikirleri Neler?

Özgün içerik fikirlerimi bugün sizlere aktarmak istiyorum. Örnek verecek olursak eğer siz bir dalda iyisiniz. Bu yazı yazmak olabilir, photoshop kullanmak olabilir. Tamir işleri olabilir. Araştırıcı bir yapınız varsa bilgi kanalı olabilir. Asıl özgünlük kişinin yapabileceği bir işe koyulmasıdır. Listeye dökecek olursak eğer;

 • Bilgi kanalı açmak,
 • Adobe programları ders anlatım
 • Tamir kanalı
 • Yazılım kurulum kanalları
 • Web site kurma kanalı
 • Finans yorum kanalı
 • Bitcoin Kripto Para kanalları

  gibi birçok kanal açabilirsiniz. Sadece bilginiz olsun yeterli. Yada araştırıcı bir yapınız olmalı. Çok zor değil, sadece isteyin..!

Herşey Tamam, Para Hacmi Düşük?

Eğer kanalınız hazır ve özgün içerik üretmenize rağmen az para kazanıyorum diyorsanız, sizlere bazı bilgileri aktarmalıyım. Öncelikle yasal olmayan yollara başvurmayın tüm emeğiniz uçar. TBM artışı için videonuzla alakalı olmayan etiketlere sakın başvurmayın veya açıklama kısmına 100 tane etiket girilmesi sizi kısa bir süre öne çıkarsa da sonrası hesabınız askıya alınabilir.

Daha basit ve yasal bir şekilde ilerlemek için, sabretmeniz gerekiyor. İçerik üretmeye devam edin. Ayda bir içerik atıyorsanız bu içerik sayısını dörde kadar arttırın. Her hafta aynı saatte videolarınızı yayınlamayı ve videolarınızın montajını yaparken abone ol logolarını geçirmeyi unutmayın. Yaklaşık bir veya bir buçuk ay sonra kanal trafiğinizin arttığını göreceksiniz. Mutlaka videolarınızın kapak fotoğraflarını dikkat çekici yapın. Hem başlık hemde kapak fotoğrafları ziyaretçiyi çeken en büyük unsurdur.

Yorum Yap

Yorum Yap